Noter til regnskapet
Note 1 Generell informasjon
Eika Gruppen er en del av Eika Alliansen som omfatter konsernet Eika Gruppen, kredittforetaket Eika Boligkreditt samt en rekke selvstendige, lokalbanker. Eika Gruppens kjernevirksomhet er produkt- og tjenesteleveranser til bankene i Eika Alliansen og bankenes kunder. Konsernet leverer et bredt spekter av finansielle produkter, kommersielle løsninger og kompetansehevende tjenester, som distribueres primært gjennom bankene i alliansen og noen utvalgte distributører. Flere av produktene er også tilgjengelige gjennom digitale kanaler.
Konsernets virksomhet deles inn i virksomhetsområdet fellestjenester, drift og utvikling for bankene og øvrige selskaper i alliansen og virksomhetsområdene forsikring, finansiering, sparing og plassering samt eiendomsmegling.
Virksomheten drives gjennom morselskapet og de heleide datterselskapene, Eika digitalbank, Eika Kapitalforvaltning, Eika Økonomi og Aktiv Eiendomsmegling. Forsikringsvirksomheten drives gjennom det tilknyttede selskapet Fremtind Holding.
Eika Gruppen AS har kontoradresse i Parkveien 61 i Oslo og hjemmeside www.eika.no.
Note 2 Regnskapsprinsipper
Grunnlaget for utarbeidelse av regnskapet
Regnskapet er avlagt i samsvar med regnskapsloven av 1998 samt forskrift om årsregnskap for banker, kredittforetak og finansieringsforetak og forskrift om årsregnskap for verdipapirforetak. Konsernregnskapet er utarbeidet med utgangspunkt i forskrift om årsregnskap for banker, kredittforetak og finansieringsforetak.
Årsregnskapet for morselskapet og konsernet utarbeides i tråd med forskrift om årsregnskap for banker, kredittforetak og finansieringsforetak § 1-4 b), som innebærer at årsregnskapet utarbeides i tråd med IFRS med de unntak som forskriften angir. Delårsrapporter utarbeides, i henhold til forskriftens kapittel 8, etter IAS 34.
I henhold til forskrift om årsregnskap for banker, kredittforetak og finansieringsforetak har selskapet valgt å regnskapsfører utbytte og konsernbidrag fra datterselskap i samsvar med regnskapslovens bestemmelser. Mottatte utbytter fra tilknyttet selskap bli inntektsført når retten til å motta utbytte er fastlagt (IAS27.12).
Nye regnskapsstandarder:
Det er ikke tatt i bruk nye regnskapsstandarder i 2026.
Det sammendratte kvartalsregnskapet omfatter ikke all informasjon som kreves i et fullstendig regnskap og bør leses i sammenheng med årsregnskapet for 2025. For beskrivelse av konsernets regnskapsprinsipper generelt henvises det til årsrapporten for 2025.
Note 3 Kritiske estimater
Ved utarbeidelse av regnskapet og anvendelse av valgte regnskapsprinsipper gjøres det vurderinger, utarbeides estimater og anvendes forutsetninger som påvirker regnskapsført verdi av eiendeler, forpliktelser, inntekter og kostnader. Estimatene og de tilhørende forutsetningene er basert på historisk erfaring og andre faktorer som er vurdert å være forsvarlige basert på de underliggende forholdene. Fremtidige hendelser kan medføre at estimatene endrer seg. Endringene vil bli regnskapsført når det foreligger grunnlag for å fastsette nye estimater. Estimatene og de tilhørende forutsetninger blir gjennomgått regelmessig. De viktigste området der det er benyttet regnskapsestimater og skjønnsmessige vurderinger og som kan være gjenstand for endringer i balanseførte verdier i fremtidige perioder, er knyttet til utlån kunder. Indirekte via resultatandel i tilknyttet selskap, gjelder dette også forsikringstekniske avsetninger samt investeringseiendommer.
For nærmere beskrivelse henvises til konsernets årsrapport for 2025.
Note 4 Resultat og aksjer i tilknyttet selskap
Eika Gruppen sin investering i Fremtind Holding AS behandles som et tilknyttet selskap målt etter egenkapitalmetoden i konsernregnskapet.
Ved anvendelse av egenkapitalmetoden, skal Eika Gruppen innregne sitt forholdsmessige resultat fra investeringen basert på eierandelen i Fremtind Holding AS. Eika Gruppen sitt resultat omfatter andel av resultatet til selskapet det er investert i. Eika Gruppen foretar amortiseringer av mer – eller mindreverdier som er identifisert i forbindelse med førstegangsinnregningen. Amortiseringene beregnes og inkluderes i resultatandelen fra tilknyttet selskap.
I selskapsregnskapet til Eika Gruppen AS vil mottatte utbytter fra tilknyttet selskap bli inntektsført når retten til å motta utbytte er fastlagt (IAS27.12).
Eika Gruppen sin virksomheten innenfor forsikringsområdet drives gjennom det tilknyttede selskapet Fremtind Holding AS. Fremtind Forsikring AS, et selskap i Fremtind Holding AS, leverer skade- og person-forsikringer til kunder i privat-, landsbruks- og næringslivsmarkedet. Salg av selskapets produkter skjer gjennom bankene i Eika Alliansen, DNB, Sparebank 1 banker og selskapets øvrige partnere.
Eika Gruppens resultatandel beregnes med utgangspunkt i det regnskapsmessige resultatet i Fremtind Holding AS. Fremtind Holding konsern leverte et totalresultat for første kvartal 2026 på 863 millioner kroner mot 606 millioner kroner i samme periode i 2025. Eika Gruppen AS sin andel av totalresultatet for første kvartal utgjør 156,5 millioner kroner (107,6) justert for amortisering av mer- og mindreverdier immaterielle eiendeler.
Investering i Fremtind Holding AS på kjøpstidspunktet
| Beløp i tusen kroner | Fremtind Holding AS | Eierandel | Eika Gruppen AS |
|---|---|---|---|
| Goodwill | 19 690 982 | 20,1 % | 3 957 887 |
| Andre immaterielle eiendeler | 5 647 843 | 20,1 % | 1 135 216 |
| Netto andre eiendeler og gjeld | 8 476 966 | 20,1 % | 1 703 870 |
| Sum balanseført egenkapital /investering på kjøpstidspunktet | 33 815 791 | 6 796 974 |
Andre immaterielle eiendeler består i hovedsak av teknologi vurdert til 10 års avskrivningstid, kunderelasjoner og distribusjonsavtaler med 8 års avskrivningstid samt fornyelsesrett med 3 års avskrivningstid. Dette er grunnlag for amortisering i Eika Gruppen sitt konsernregnskap og inngår i regnskapsført resultatandel tilknyttet selskap.
Aksjer i tilknyttede selskaper
| Selskap | Kontoradresse | Org.nummer | Anskaffelses-tidspunkt | Eierandel |
|---|---|---|---|---|
| Fremtind Holding AS | Oslo | 932 812 053 | 01.07.2024 | 20,1 % |
Konsern:
| Beløp i tusen kroner | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 |
|---|---|---|---|
| Balanseført verdi per 1. januar | 7 309 883 | 7 083 286 | 7 083 286 |
| Resultatandel Fremtind Holding inkl. tilbakført amortisering immaterielle eiendeler | 202 517 | 154 368 | 922 811 |
| Amortisering immaterielle eiendeler identifisert på transaksjonstidspunktet | (45 981) | (46 770) | (187 077) |
| Mottatt utbytte | - | - | (509 137) |
| Sum balanseført investering i tilknyttet selskap | 7 466 420 | 7 190 884 | 7 309 883 |
Morselskap:
| Beløp i tusen kroner | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 |
|---|---|---|---|
| Kostpris aksjer i tilknyttet selskap | 6 796 974 | 6 796 974 | 6 796 974 |
| Sum balanseført investering i tilknyttet selskap | 6 796 974 | 6 796 974 | 6 796 974 |
Note 5 Segmenter
Eika Gruppen leverer et bredt spekter av finansielle produkter, kommersielle løsninger og kompetansehevende tjenester, som distribueres primært gjennom lokalbankene i alliansen og noen utvalgte distributører. Flere av produktene er også tilgjengelige gjennom digitale kanaler.
Konsernets virksomhet deles inn i virksomhetsområdet fellestjenester, drift og utvikling for bankene og øvrige selskaper i alliansen og virksomhetsområdene finansiering, forsikring, sparing og plassering samt eiendomsmegling. Virksomheten drives gjennom morselskapet og de heleide datterselskapene, Eika digitalbank, Eika Kapitalforvaltning, Eika Økonomi og Aktiv Eiendomsmegling. Forsikringsvirksomheten drives gjennom det tilknyttede selskapet Fremtind Holding. Konsernets interne styrings- og rapporteringsstruktur er lagt til grunn for segmentrapporteringen. I oversikten er tallene satt opp etter konsernets prinsipper for klassifisering. Postene vil derfor kunne avvike fra selskapenes egne regnskaper.
Segmentsanalyse 1. kvartal
| Fellestjenster, drift og utvikling | Forsikrings- virksomheten | Finansierings- virksomheten | Sparing og plasserings-virksomheten | Eiendomsmegling | Øvrig virksomhet og konsernposter | Konsern | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Beløp i tusen kroner | 1. kvartal 2026 | 1. kvartal 2025 | 1. kvartal 2026 | 1. kvartal 2025 | 1. kvartal 2026 | 1. kvartal 2025 | 1. kvartal 2026 | 1. kvartal 2025 | 1. kvartal 2026 | 1. kvartal 2025 | 1. kvartal 2026 | 1. kvartal 2025 | 1. kvartal 2026 | 1. kvartal 2025 |
| Netto renteinntekter | - | - | - | - | 20 797 | 21 499 | 3 597 | 4 303 | 287 | 579 | (1 994) | (684) | 22 687 | 25 697 |
| Inntekter av eierinteresser i tilknyttede selskaper | - | - | 156 536 | 107 598 | - | - | - | - | - | - | - | - | 156 536 | 107 598 |
| Øvrige inntekter | 181 567 | 178 245 | - | - | 8 712 | 3 282 | 178 389 | 150 949 | 27 557 | 23 581 | (3 412) | (6 664) | 392 813 | 349 393 |
| Provisjonskostnader | - | - | - | - | (2 336) | (6 200) | (75 811) | (60 707) | (7) | (7) | 25 | 216 | (78 130) | (66 698) |
| Netto driftsinntekter | 181 567 | 178 245 | 156 536 | 107 598 | 27 173 | 18 581 | 106 176 | 94 545 | 27 837 | 24 153 | (5 382) | (7 132) | 493 908 | 415 990 |
| Driftskostnader | 181 067 | 177 741 | - | - | 27 221 | 24 236 | 57 093 | 50 890 | 27 241 | 20 125 | 1 130 | (10 700) | 293 751 | 262 291 |
| Tap på utlån mv. | - | - | - | - | (1 304) | 1 807 | - | - | - | - | (1 304) | 1 807 | ||
| Resultat før skatt | 500 | 504 | 156 536 | 107 598 | 1 256 | (7 462) | 49 083 | 43 656 | 596 | 4 028 | (6 512) | 3 568 | 201 460 | 151 892 |
| Skattekostnad | 109,97 | 111 | - | - | (700) | (2 202) | 11 690 | 11 009 | 174 | 1 024 | 3 438 | 315 | 14 712 | 10 257 |
| Resultat etter skatt | 390 | 393 | 156 536 | 107 598 | 1 956 | (5 260) | 37 394 | 32 647 | 422 | 3 004 | (9 950) | 3 253 | 186 748 | 141 635 |
| Totalresultat | 390 | 393 | 156 536 | 107 598 | 1 956 | (5 260) | 37 394 | 32 647 | 422 | 3 004 | (9 950) | 3 253 | 186 748 | 141 635 |
| * Eika Økonomi inngår i "øvrig virksomhet og konsernposter" | ||||||||||||||
Virksomhetsområdet fellestjenester, drift og utvikling leverer fellesløsninger på en rekke områder til lokalbankene i Eika Alliansen, samarbeidende selskaper og konsernets øvrige virksomhetsområder. Produkt- og tjenestespekteret består av drift og utvikling av IT-systemer, digitale løsninger og betalingsløsninger, kundesenter, AHV senter, regnskap, rapportering og depotservice, bank- og makroanalyse, kommunikasjon, næringspolitikk, kompetanseutvikling og administrative tjenester. Hovedprinsippet er leveranser til selvkost, noe som medfører at økte inntekter motsvares av tilsvarende økte driftskostnader i Eika Gruppen sitt regnskap.
Virksomheten innenfor forsikringsområdet drives gjennom det tilknyttede selskapet Fremtind Holding AS. Fremtind Forsikring AS, et selskap i Fremtind Holding AS, leverer skade- og person-forsikringer til kunder i privat-, landsbruks- og næringslivsmarkedet. Salg av selskapets produkter skjer gjennom bankene i Eika Alliansen, DNB, Sparebank 1-banker og selskapets øvrige partnere. Eika Gruppen AS eier 20,1 prosent av Fremtind Holding AS.
Virksomheten innen finansiering drives gjennom Eika digitalbank. Selskapets virksomhetsområder; det digitale bolig- og hverdagsbankkonseptet Penni, salgspantlån samt nettbanken Sparesmart.no. Selskapets kunder er innen person og SMB-markedet.
Virksomhetsområdet Sparing og plassering drives gjennom Eika Kapitalforvaltning. Selskapets produkt- og tjenestetilbud består av verdipapirfond, innskuddspensjon og aktiv forvaltning av diskresjonære porteføljer.
Virksomheten innen eiendomsmegling drives gjennom Aktiv Eiendomsmegling som eier av franchisekjeden Aktiv og med oppgjør i forbindelse med kjøp og salg av eiendommer. Øvrig virksomhet og konsernposter inkluder virksomheten i Eika Økonomi.
Note 6 Kapitaldekning
Eika Gruppen er en tverssektoriell finansiell gruppering med omtrent like store deler av bank- og forsikringsvirksomhet. Konsernet er underlagt både CRD IV- og indirekte Solvens II-regelverket gjennom eierskapet i Fremtind Holding, i tillegg til reglene om konsolidering i tverrsektorielle grupper.
Eika Gruppens konsoliderte kapitaldekning består av et delkonsern (CRD IV-virksomhet) bestående av morselskapet, Eika digitalbank og Eika Kapitalforvaltning, samt forholdsmessig konsolidering etter reglene for samarbeidende grupper som en følge av Eika digitalbanks eierskap i Eika Boligkreditt AS og Kredittbanken ASA. Ved beregningen legges sektorspesifikke beregningsregler for de ulike virksomhetsområdene til grunn. Eierskap i forsikringsvirksomheten, gjennom Fremtind Holding, tas hensyn til ved at det gjøres fradrag i ren kjernekapital for morselskapets investering i Fremtind Holding. Fradragene følger av reglene i CRR (No 575/2013) om vesentlige investeringer i finansiell sektor samt fradrag knyttet til allokerte poster for goodwill og immaterielle eiendeler forbundet med eierposten i forsikringsvirksomheten. CRD IV-virksomheten benytter standardmetoden for beregning av kapitalkrav for kredittrisiko og basismetoden for beregning av operasjonell risiko.
For eierskapet i forsikringsvirksomheten, gjennom Fremtind Holding, beregnes soliditet etter solvensregelverket. Fremtind Holding har implementert EIOPAS sin standardmodell for beregning av solvenskapitalkrav og tellende ansvarlig kapital. Eika Gruppen konsern beregner derfor tverrsektoriell soliditet som summen av CRD IV-virksomheten og forsikringsvirksomhet, med eliminering av interne poster.
Kapitaldekning
| Morselskap | Konsolidert | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Beløp i tusen kroner | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 |
| Aksjekapital | 26 706 | 25 878 | 26 706 | 29 668 | 25 878 | 64 997 |
| Overkurs | 1 423 062 | 1 217 163 | 1 423 062 | 1 666 709 | 1 217 163 | 1 750 060 |
| Annen egenkapital | 6 181 430 | 6 312 685 | 6 183 375 | 6 202 684 | 6 553 580 | 6 050 399 |
| Sum egenkapital eks. fondsobligasjon | 7 631 198 | 7 555 726 | 7 633 143 | 7 899 061 | 7 796 620 | 7 865 456 |
| Periodens resultat som ikke kan medregnes | (154) | (7 399) | - | (38 165) | (33 685) | - |
| Immaterielle eiendeler og goodwill | (4 884 691) | (5 070 979) | (4 930 672) | (4 894 200) | (5 081 722) | (4 942 752) |
| Utsatt skattefordel som ikke skyldes midlertidige forskjeller | (2 906) | (1 390) | - | (35 491) | (28 299) | (32 506) |
| Forsvarlig verdsettelse av poster ført til virkelig verdi | (680) | (651) | (673) | (4 147) | (3 539) | (4 581) |
| Fradrag for forsikring og vesentlige invest. i finansiell sektor | - | - | - | (1 620 380) | (1 461 808) | (1 578 512) |
| Fradrag etter særskilt vedtak | (18 041) | (17 393) | (17 393) | (22 393) | (21 490) | (21 490) |
| Ren kjernekapital | 2 724 725 | 2 457 915 | 2 684 404 | 1 284 287 | 1 166 076 | 1 285 615 |
| Annen godkjent kjernekapital - fondsobligasjon | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 101 125 | 100 000 | 100 000 |
| Kjernekapital | 2 824 725 | 2 557 915 | 2 784 404 | 1 385 412 | 1 266 076 | 1 385 615 |
| Tilleggskapital - ansvarlig lån | 135 000 | 135 000 | 135 000 | 136 516 | 135 000 | 135 000 |
| Ansvarlig kapital | 2 959 725 | 2 692 915 | 2 919 404 | 1 521 928 | 1 401 076 | 1 520 615 |
| Kredittrisiko | ||||||
| Lokale og regionale myndigheter | 45 711 | 38 446 | 50 865 | 225 906 | 186 553 | 188 689 |
| Institusjoner | 38 701 | 34 325 | 62 362 | 337 383 | 1 092 221 | 403 136 |
| Foretak | 4 455 | 2 626 | 4 853 | 5 180 | 2 750 | 5 611 |
| Massemarked | - | - | - | 1 107 421 | 1 032 599 | 1 449 874 |
| Pant i bolig | - | - | - | 798 953 | 39 378 | 629 438 |
| Forfalte engasjementer | - | - | - | 65 761 | 62 663 | 101 422 |
| Høyrisiko engasjementer | - | - | - | - | 4 696 | - |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | - | - | - | 27 420 | 29 979 | 35 763 |
| Andeler i verdipapirfond | 210 889 | 229 878 | 215 622 | 315 550 | 304 480 | 324 489 |
| Egenkapitalposisjoner | 2 925 799 | 2 634 062 | 2 839 758 | 952 485 | 989 337 | 913 284 |
| Øvrige eiendeler | 326 753 | 157 483 | 196 286 | 528 165 | 323 711 | 378 949 |
| Sum vektet beregningsgrunnlag kredittrisiko | 3 552 308 | 3 096 820 | 3 369 745 | 4 364 223 | 4 068 367 | 4 430 654 |
| Operasjonell risiko | 1 035 171 | 1 162 004 | 1 028 741 | 1 281 241 | 1 486 806 | 1 307 578 |
| Tilleggsberegning faste kostnader | - | - | - | 339 740 | 338 776 | 281 335 |
| Cva-tillegg | - | - | - | 1 917 | - | - |
| Sum vektet beregningsgrunnlag | 4 587 479 | 4 258 824 | 4 398 486 | 5 987 122 | 5 893 950 | 6 019 567 |
| Ren kjernekapitaldekning | 59,4 % | 57,7 % | 61,0 % | 21,5 % | 19,8 % | 21,4 % |
| Kjernekapitaldekning | 61,6 % | 60,1 % | 63,3 % | 23,1 % | 21,5 % | 23,0 % |
| Ansvarlig kapitaldekning | 64,5 % | 63,2 % | 66,4 % | 25,4 % | 23,8 % | 25,3 % |
Tverrsektoriell soliditet
| Beløp i tusen kroner | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 |
|---|---|---|---|
| Kapitalkrav for CRD IV-foretakene | 974 385 | 1 046 844 | 933 963 |
| Solvenskapitalkrav for forsikringsdelen av gruppen | 1 289 341 | 1 179 057 | 1 287 005 |
| Samlet kapitalkrav | 2 263 725 | 2 225 901 | 2 220 968 |
| Netto ansvarlig kapital i gruppen | 3 671 820 | 3 215 508 | 3 471 469 |
| Overskudd av ansvarlig kapital | 1 408 095 | 989 607 | 1 250 501 |
| Overoppfylleslse i prosent av samlet kapitalkrav og solvenskapitalkrav | 162 % | 144 % | 156 % |
Note 7 Tap på utlån og misligholdte engasjementer
| Beløp i tusen kroner | 1. kvartal 2026 | 1. kvartal 2025 | Helår 2025 |
|---|---|---|---|
| Tap på utlån til kunder | |||
| Periodens endring i modellberegnet nedskrivninger steg 1 | (523) | 664 | 4 913 |
| Endring tilleggsavsetninger | - | - | - |
| Periodens endring i modellberegnet nedskrivninger steg 2 | (88) | 1 009 | 5 026 |
| Periodens endring i modellberegnet nedskrivninger steg 3 | (725) | (629) | 2 017 |
| Periodens endring i modellberegnet tapsavsetning utenfor balansen | 142 | 202 | 596 |
| Konstaterte tap i perioden | 305 | 809 | 8 466 |
| Inngang på tidligere konstaterte tap | (415) | (248) | (154) |
| Totalt tap på utlån til kunder | (1 304) | 1 807 | 20 865 |
| Tap på øvrige fordringer | |||
| Endring i tapsavsetninger | - | - | (407) |
| Konstaterte tap i perioden | - | - | 2 067 |
| Tap på øvrige fordringer | - | - | 1 661 |
| Samlet tap på utlån til kunder og andre fordringer videreført virksomhet | (1 304) | 1 807 | 22 526 |
Misligholdte engasjementer
| Beløp i tusen kroner | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 |
|---|---|---|---|
| Misligholdte engasjementer over 90 dager | 39 993 | 36 702 | 41 475 |
| Andre misligholdte engasjementer | 12 791 | 18 188 | 20 037 |
| Sum mislighold | 52 784 | 54 890 | 61 513 |
| Nedskrivninger misligholdte/tapsutsatte engasjementer | (12 139) | (10 277) | (12 864) |
| Netto misligholdte engasjementer | 40 645 | 44 613 | 48 649 |
Note 8 Endringer i brutto utlån, ubenyttede rammer og nedskrivninger
Endring i brutto balanseførte engasjement og nedskrivning utlån kunder:
| Brutto utlån til kunder | Nedskrivninger utlån til kunder | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Salgspant | ||||||||
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |||
| Beløp i tusen kroner | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Saldo per 31.12.2025 | 1 322 942 | 50 049 | 61 513 | 1 434 504 | 5 228 | 3 787 | 12 864 | 21 879 |
| Overføringer mellom steg: | ||||||||
| Overføringer til steg 1 | 23 707 | (14 582) | (9 125) | - | 235 | (178) | (57) | - |
| Overføringer til steg 2 | (20 469) | 25 040 | (4 571) | - | (1 442) | 1 858 | (416) | - |
| Overføringer til steg 3 | (3 015) | (8 466) | 11 482 | - | (435) | (1 202) | 1 638 | |
| Netto endring | (91 647) | (2 458) | (4 017) | (98 122) | (698) | (1 040) | (2 108) | (3 845) |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 162 093 | 556 | 455 | 163 104 | 2 613 | 425 | 657 | 3 695 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | (65 890) | (2 581) | (2 920) | (71 390) | (276) | (198) | (439) | (912) |
| Konstaterte tap | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Sum per 31.03.2026 | 1 327 720 | 47 558 | 52 818 | 1 428 096 | 5 226 | 3 452 | 12 139 | 20 816 |
| Brutto utlån til kunder | Nedskrivninger utlån til kunder | |||||||
| Boliglån | ||||||||
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |||
| Beløp i tusen kroner | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Saldo per 31.12.2025 | 2 205 876 | 56 719 | - | 2 262 595 | 829 | 226 | - | 1 055 |
| Overføringer mellom steg: | ||||||||
| Overføringer til steg 1 | 18 638 | (17 953) | (685) | - | 2 280 | (904) | (1 376) | - |
| Overføringer til steg 2 | (89 618) | 89 864 | (246) | - | 1 273 | (950) | (323) | - |
| Overføringer til steg 3 | (87) | (770) | 857 | - | 392 | 181 | (574) | - |
| Netto endring | (17 590) | (705) | 443 | (17 853) | (2 491) | 2 145 | 2 891 | 2 545 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 388 432 | 8 482 | (455) | 396 458 | (1 949) | (259) | (657) | (2 865) |
| Utlån som er fraregnet i perioden | (173 612) | 440 | 92 | (173 079) | (26) | 37 | 38 | 48 |
| Konstaterte tap | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Sum per 31.03.2026 | 2 332 039 | 136 077 | 6 | 2 468 121 | 308 | 475 | - | 783 |
| Brutto utlån til kunder | Nedskrivninger utlån til kunder | |||||||
| Salgspant | ||||||||
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |||
| Beløp i tusen kroner | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Saldo per 31.12.2024 | 1 308 380 | 33 594 | 58 423 | 1 400 397 | 1 144 | 2 120 | 11 037 | 14 301 |
| Overføringer mellom steg: | ||||||||
| Overføringer til steg 1 | 17 783 | (14 081) | (3 702) | - | 1 047 | (495) | (552) | - |
| Overføringer til steg 2 | (15 961) | 18 094 | (2 133) | - | (653) | 1 038 | (385) | - |
| Overføringer til steg 3 | (3 312) | (7 008) | 10 320 | - | (422) | (1 014) | 1 436 | - |
| Netto endring | (74 753) | (4 265) | (4 103) | (83 121) | 13 | 390 | (51) | 352 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 141 200 | 1 655 | 142 855 | 644 | 1 138 | - | 1 782 | |
| Utlån som er fraregnet i perioden | (71 825) | (925) | (3 915) | (76 665) | (50) | (47) | (1 208) | (1 305) |
| Konstaterte tap | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Sum per 31.03.2025 | 1 301 512 | 27 064 | 54 890 | 1 383 466 | 1 723 | 3 130 | 10 277 | 15 130 |
| Brutto utlån til kunder | Nedskrivninger utlån til kunder | |||||||
| Boliglån | ||||||||
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |||
| Beløp i tusen kroner | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Saldo per 31.12.2024 | 3 430 | - | - | 3 430 | - | - | - | - |
| Overføringer mellom steg: | - | |||||||
| Overføringer til steg 1 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Overføringer til steg 2 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Overføringer til steg 3 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Netto endring | - | - | ||||||
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 99 181 | - | - | 99 181 | 84 | - | - | 84 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Konstaterte tap | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Sum per 31.03.2025 | 102 611 | - | - | 102 611 | 84 | - | - | 84 |
| Brutto utlån til kunder | Nedskrivninger utlån til kunder | |||||||
| Salgspant | ||||||||
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |||
| Beløp i tusen kroner | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Saldo per 31.12.2024 | 1 308 380 | 33 594 | 58 423 | 1 400 397 | 937 | 2 120 | 11 037 | 14 094 |
| Overføringer mellom steg: | ||||||||
| Overføringer til steg 1 | 25 201 | (13 274) | (11 927) | - | 2 130 | (476) | (1 654) | - |
| Overføringer til steg 2 | (26 777) | 28 316 | (1 539) | - | (49) | 156 | (107) | - |
| Overføringer til steg 3 | (27 776) | (7 305) | 35 081 | - | (56) | (312) | 368 | - |
| Netto endring | (188 864) | (5 266) | (10 553) | (204 683) | 570 | 1 087 | 6 357 | 8 014 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 570 406 | 19 596 | 8 316 | 598 318 | 1 899 | 1 520 | 1 120 | 4 539 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | (337 628) | (5 612) | (16 289) | (359 529) | (204) | (306) | (4 257) | (4 767) |
| Konstaterte tap | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Sum per 31.12.2025 | 1 322 942 | 50 049 | 61 512 | 1 434 504 | 5 227 | 3 789 | 12 864 | 21 880 |
| Brutto utlån til kunder | Nedskrivninger utlån til kunder | |||||||
| Boliglån | ||||||||
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |||
| Beløp i tusen kroner | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Saldo per 31.12.2024 | 3 430 | - | - | 3 430 | - | - | - | - |
| Overføringer mellom steg: | ||||||||
| Overføringer til steg 1 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Overføringer til steg 2 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Overføringer til steg 3 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Netto endring | 829 | - | - | 829 | - | - | - | - |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 2 201 617 | 56 719 | - | 2 258 336 | 829 | 226 | - | 1 055 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Konstaterte tap | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Sum per 31.12.2025 | 2 205 876 | 56 719 | - | 2 262 595 | 829 | 226 | - | 1 055 |
Endring i ubenyttede kredittrammer og lånetilsagn samt nedskrivninger ubenyttede kredittrammer og lånetilsagn:
| Ubenyttede rammer og lånetilsagn | Nedskrivning ubenyttede rammer og lånetilsagn | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |||
| Beløp i tusen kroner | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Ubenyttede rammer og lånetilsagn per 31.12.2025 | 407 802 | - | - | 407 802 | 739 | - | - | 739 |
| Overføringer mellom steg: | ||||||||
| Overføringer til steg 1 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Overføringer til steg 2 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Overføringer til steg 3 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Netto endring | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 1 087 382 | - | - | 1 087 382 | 850 | - | - | 850 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | (441 538) | - | - | (441 538) | (700) | - | - | (700) |
| Konstaterte tap | - | - | - | - | ||||
| Sum per 31.03.2026 | 1 053 647 | - | - | 1 053 647 | 888 | - | - | 888 |
| Ubenyttede rammer og lånetilsagn | Nedskrivning ubenyttede rammer og lånetilsagn | |||||||
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |||
| Beløp i tusen kroner | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Ubenyttede rammer og lånetilsagn per 31.12.2024 | 9 551 153 | 40 226 | 12 426 | 9 603 805 | 4 878 | 1 855 | 3 575 | 10 308 |
| Overføringer mellom steg: | ||||||||
| Overføringer til steg 1 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Overføringer til steg 2 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Overføringer til steg 3 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| - | - | |||||||
| Netto endring | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 182 356 | - | - | 182 356 | 117 | - | - | 117 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | (9 417 514) | (40 226) | (12 426) | (9 470 166) | (4 650) | (1 855) | (3 575) | (10 080) |
| Konstaterte tap | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Sum per 31.03.2025 | 315 995 | - | - | 315 995 | 345 | - | - | 345 |
| Ubenyttede rammer og lånetilsagn | Nedskrivning ubenyttede rammer og lånetilsagn | |||||||
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |||
| Beløp i tusen kroner | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Ubenyttede rammer og lånetilsagn per 31.12.2024 | 9 551 153 | 40 226 | 12 426 | 9 603 805 | 4 878 | 1 855 | 3 575 | 10 308 |
| Overføringer mellom steg: | ||||||||
| Overføringer til steg 1 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Overføringer til steg 2 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Overføringer til steg 3 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| - | - | |||||||
| Netto endring | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 2 400 976 | - | - | 2 400 976 | 1 498 | - | - | 1 498 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | (11 544 327) | (40 226) | (12 426) | (11 596 979) | (5 637) | (1 855) | (3 575) | (11 067) |
| Konstaterte tap | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Sum per 31.12.2025 | 407 802 | - | - | 407 802 | 739 | - | - | 739 |
Note 9 Utlån til kunder fordelt etter kundegruppe
| Beløp i tusen kroner | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 |
|---|---|---|---|
| Personkunder | 3 895 911 | 1 485 780 | 3 697 091 |
| Finansiell sektor | - | - | - |
| Offentlig forvaltning | - | - | - |
| Primærnæringer | - | - | - |
| Industri | - | - | - |
| Bygg og anleggsvirksomhet | - | - | - |
| Varehandel, hotell og restaurant | - | - | - |
| Transport og kommunikasjon | - | - | - |
| Forretningsmessig tjenesteyting | - | - | - |
| Annen tjenesteyting | - | 295 | - |
| Sum brutto utlån til kunder | 3 895 911 | 1 486 075 | 3 697 091 |
| Steg 1 nedskrivninger | (5 227) | (1 807) | (6 057) |
| Steg 2 nedskrivninger | (3 927) | (3 129) | (4 015) |
| Steg 3 nedskrivninger | (12 139) | (10 277) | (12 864) |
| Sum netto utlån til kunder | 3 874 619 | 1 470 862 | 3 674 155 |
Note 10 Utlån til og fordring på kredittinstitusjoner og finansieringsforetak
| Morselskap | Konsern | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Beløp i tusen kroner | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 |
| Innskudd i Norges Bank | - | - | - | 60 901 | 58 799 | 60 410 |
| Innskudd i andre banker | 29 612 | 163 626 | 50 960 | 830 621 | 1 229 173 | 741 916 |
| Sum innskudd i banker | 29 612 | 163 626 | 50 960 | 891 521 | 1 287 972 | 802 327 |
| Utlån til selskap i samme konsern | - | - | - | - | 495 240 | 198 096 |
| Sum utlån til kredittinstitusjoner | - | - | - | - | 495 240 | 198 096 |
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 29 612 | 163 626 | 50 960 | 891 521 | 1 783 212 | 1 000 423 |
Note 11 Finansielle instrumenter til virkelig verdi
| NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | 31.03.2026 | |
|---|---|---|---|---|
| Beløp i tusen kroner | Kvoterte priser i aktive markeder | Verdsettelse basert på observerbare markedsdata | Verdsettelse basert på ikke observerbare markedsdata | Totalt |
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 5 055 | - | 113 363 | 118 418 |
| Obligasjoner og sertifikater | - | 1 237 475 | - | 1 237 475 |
| Verdipapirfond | 52 732 | 825 336 | - | 878 068 |
| Utlån til og fordringer på kunder | - | - | 2 468 121 | 2 468 121 |
| Sum finansielle eiendeler til virkelig verdi | 57 787 | 2 062 811 | 2 581 484 | 4 702 082 |
| Avstemming av nivå 3 | Aksjer og verdipapir | Boliglån | Sum | |
| Inngående balanse 31.12.2025 | 233 824 | 2 262 595 | 2 496 419 | |
| Realisert gevinst/tap | 2 393 | - | 2 393 | |
| Urealisert gevinst/tap ført over ordinært resultat | 1 283 | - | 1 283 | |
| Investering | 12 136 | 396 458 | 408 594 | |
| Salg | (136 274) | (190 932) | -327 206 | |
| Utgående balanse 31.03.2026 | 113 363 | 2 468 121 | 2 581 484 |
| Finansielle instrumenter til virkelig verdi - videreført virksomhet | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | 31.03.2025 |
|---|---|---|---|---|
| Beløp i tusen kroner | Kvoterte priser i aktive markeder | Verdsettelse basert på observerbare markedsdata | Verdsettelse basert på ikke observerbare markedsdata | Totalt |
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 4 274 | - | 232 234 | 236 508 |
| Obligasjoner og sertifikater | - | 2 657 074 | - | 2 657 074 |
| Verdipapirfond | 115 | 713 385 | - | 713 500 |
| Sum finansielle eiendeler til virkelig verdi | 4 389 | 3 370 459 | 232 234 | 3 607 082 |
| Avstemming av nivå 3 | Aksjer og verdipapir | |||
| Inngående balanse 31.12.2024 | 103 456 | |||
| Urealisert gevinst/tap ført over ordinært resultat | 1 106 | |||
| Investering | 127 672 | |||
| Utgående balanse 31.03.2025 | 232 234 |
| NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | 31.12.2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Beløp i tusen kroner | Kvoterte priser i aktive markeder | Verdsettelse basert på observerbare markedsdata | Verdsettelse basert på ikke observerbare markedsdata | Totalt |
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 4 468 | - | 233 824 | 238 292 |
| Obligasjoner og sertifikater | - | 1 076 236 | - | 1 076 236 |
| Verdipapirfond | 57 624 | 816 447 | - | 874 071 |
| Utlån til og fordringer på kunder | - | - | 2 262 595 | 2 262 595 |
| Sum finansielle eiendeler til virkelig verdi | 62 092 | 1 892 683 | 2 496 419 | 4 451 194 |
| Avstemming av nivå 3 | Aksjer og verdipapir | Boliglån | Sum | |
| Inngående balanse 31.12.2024 | 103 456 | - | 103 456 | |
| Urealisert gevinst/tap ført over ordinært resultat | (3 599) | - | (3 599) | |
| Investering | 133 968 | 2 262 595 | 2 396 563 | |
| Utgående balanse 31.12.2025 | 130 369 | 2 262 595 | 2 392 964 |
Definisjon av nivå for måling av virkelig verdi:
Nivå 1 - Verdsetting basert på noterte priser i et aktivt marked for identiske eiendeler og forpliktelser.
Nivå 2 - Verdsetting som baserer seg på (1) direkte eller indirekte observerbare priser for identiske eiendeler eller forpliktelser i et marked som ikke er aktivt, (2) modeller som benytter priser og variabler som fullt ut er hentet fra observérbare markeder eller transaksjoner og (3) prising i et aktivt marked av en tilsvarende, men ikke identisk, eiendel eller forpliktelse.
Nivå 3 - Vurderinger som baserer seg på faktorer som ikke er observerbare eller eksternt verifiserbare.
Konsernets verdsettelsesmetoder maksimerer bruken av observerbare data der de er tilgjengelige og belager seg minst mulig på selskapets egne estimater.
Note 12 Eierinteresser i datterselskap
| Beløp i tusen kroner | Org.nummer | Kontor-adresse | Anskaffelses-tidspunkt | Eierandel | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eika digitalbank AS | 989 997 254 | Oslo | 2006 | 100 % | 459 962 | 459 962 | 459 962 |
| Eika Kapitalforvaltning AS | 979 561 261 | Oslo | 1997-2012 | 100 % | 145 938 | 145 938 | 145 938 |
| Aktiv Eiendomsmegling * | 983 154 980 | Oslo | 2001 | 100 % | 64 464 | 64 464 | 64 464 |
| Eika Økonomi AS | 921 997 086 | Oslo | 2024 | 100 % | 35 030 | 15 030 | 35 030 |
| Terra Gruppen AS | 882 794 032 | Oslo | 2000 | 100 % | 156 | 156 | 156 |
| Norsk Sparebankgruppe AS | 984 077 203 | Oslo | 2001 | 100 % | 170 | 170 | 170 |
| Terra Alliansen AS | 981 505 824 | Oslo | 2008 | 100 % | 156 | 156 | 156 |
| Eika Alliansen AS | 990 916 543 | Oslo | 2008 | 100 % | 151 | 151 | 151 |
| Sum eierinteresser i konsernselskap | 706 027 | 686 027 | 706 027 | ||||
| *Aktiv Eiendomsmegling består av Aktiv Eiendomsmegling AS og det heleide datterselskapet Aktiv Eiendomsoppgjør AS. | |||||||
Note 13 Innlån fra til kredittinstitusjoner
| Beløp i tusen kroner | Ramme | Opptak | Forfall | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 | Rentebetingelser |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassekreditt | 250 000 | - | - | 50 146 | - | 74 825 | Flytende+margin |
| Sum innlån fra kredittinstitusjoner | 50 146 | - | 74 825 |
Klassifisering i balansen
Bankinnskudd og kassekreditt er presentert netto i balansen når disse har samme motpart. Ved netto innestående er beløpet presentert under fordringer på kredittinstitusjoner og ved netto trekk som gjeld til kredittinstitusjoner.
Covenants
Selskapene i Eika Gruppen er bundet av kryssende mislighold innenfor konsernet og der er vilkår knyttet til eventuelle endringer i morselskapets eierstruktur. Morselskapet og Eika digitalbank kan ikke pantsette aktiva uten långivers samtykke (negativ pledge). Rullerende tre års distribusjonsavtale med eierbankene forutsettes opprettholdt. I forbindelse med trekkrettigheter og kassekreditter er det stillet krav om minimum 10 prosent kapitaldekning.
Ubenyttede trekkrammer
Per 31. mars 2026 hadde konsernet ubenyttede trekkrammer på kassekreditt på 200 millioner kroner. Morselskapet hadde ubenyttet trekkramme på kassekreditt på 100 millioner kroner.
Note 14 Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer og ansvarlig lån
Sertifikat- og obligasjonslån og ansvarlig lån
| Beløp i tusen kroner | Pålydende | Låneopptak | Siste forfall | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 | Rentebetingelser |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ansvarlig obligasjonslån | |||||||
| NO0013048769 | 135 000 | 19.10.2023 | 19.01.2034 | 137 031 | 137 132 | 137 071 | 3M Nibor + 3,50% |
| Sum ansvarlig lånekapital | 137 031 | 137 132 | 137 071 | ||||
| Ansvarlig obligasjonslån NO0013048769 har innløsningsrett for utsteder, første gang 19. oktober 2028. | |||||||
Endringer i verdipapirgjeld og ansvarlig lånekapital i perioden
| Beløp i tusen kroner | Balanse 31.12.2025 | Emittert | Forfall/ innløst | Andre endringer | Balanse 31.03.2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Ansvarlig lån | 137 071 | - | - | (39) | 137 031 |
| Sum ansvarlig lånekapital | 137 071 | - | - | (39) | 137 031 |
Fondsobligasjon klassifisert som egenkapital
| Beløp i tusen kroner | Pålydende | Låneopptak | Siste forfall | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 | Rentebetingelser |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NO0013019125 | 100 000 | 12.09.2023 | Evigvarende | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 3M Nibor + 4,30% |
| Sum fondsobligasjon | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
Evigvarende fondsobligasjon NO0013019125 har innløsningsrett for utsteder, første gang 19. mars 2029.
Note 15 Nærstående parter
Som nærstående parter for Eika Gruppen AS ansees alle selskaper innen konsernet samt styremedlemmer og ledende ansatte. Det er transaksjoner mellom morselskapet og de øvrige selskapene som inngår som en del av den ordinære virksomheten. Transaksjonene omfatter administrative tjenester, grunnpakketjenester, konsulenttjenester, leie av lokaler, driftsmidler og finansiering.
Note 16 Garanti
Eika Gruppen AS har stilt husleiegaranti på 1,5 millioner kroner til Stavgården AS. Garantien utløper 31. januar 2029.
Eika Digitalbank har en tapsgaranti mot Eika boligkreditt på 5 millioner kroner. Tapsgarantien er vurdert til å være et vedvarende engasjement og er innregnet i balansen i samsvar med IFRS 9. Gjennom tapsgrantien dekker Eika digitalbank tap som påføres Eika Boligkreditt, begrenset oppad til garantiens beløp Videre har Eika Boligkreditt rett til å motregne eventuelle konstaterte tap mot bankens provisjonsinntekter i inntil fire påfølgende kvartaler fra tidspunktet tapet er konstatert. Som følge av dette er også forventet provisjon for de neste 12 månedene inkludert i beregningen av det vedvarende engasjementet.

